פורום של לקוחות לפורום או לפייסבוק שלנו

/// ממתי נחשב שנהגתי בשכרות?

/
Author: admin Tags: There is no tags Comments: 0

Bookmark and Share

כל נהיגה תחת השפעת אלכוהול, נחשבת נהיגה בשכרות. מהו אחוז האלכוהול ממנו נחשב מצב של נהיגה בשכרות?

החוק הישראלי מגדיר מצב של נהיגה בשכרות החל מריכוז של 0.01% אלכוהול בדם. מבחינת החוק הישראלי, מי שישב במושב הנהג, לאחר ששתה ריכוז אלכוהול אסור, נחשב שנהג. אמנם הוא לא נהג בפועל, אך עצם הנכונות שלו לנהוג, והיכולת להסיע את הרכב, נחשבת כאילו הוא נהג בשכרות. אין זה משנה אם הנהג שתה הרבה או מעט. ברגע שימצא ריכוז הגבוה מעל הריכוז המותר, אזי הנהג ייחשב לשיכור. גם מי ששותה משקה משכר תוך כדי נהיגה ייחשב כשיכור. מי שממונה על הרכב, והוא נתון תחת אלכוהול, יואשם גם הוא בנהיגה בשכרות.

גם מי שנוטל סם לפני שנוהג, יואשם בעבירת נהיגה בשכרות.

בדיקת שכרות

על מנת לבדוק האם הנהג נהג בשכרות, יש לבצע "בדיקת ינשוף". כאשר שוטר תנועה, או ניידת משטרה חושים בנהג שהוא תחת שכרות, הניידת תדאג לעצור את הנהג בצד, ולבצע לו בדיקת שכרות. לרוב, יזהו השוטרים רכב שהנהג בו תחת השפעת סמים או אלכוהול, לפי נהיגת הזיגזג של הנהג.  השוטר יבצע לנהג 2 בדיקות:

  1. בדיקת מאפיינים
  2. בדיקת ינשוף

בדיקת מאפיינים– מטרת בדיקה זו, באה לבדוק האם התנהגות הנהג מעידה על נהיגה בשכרות. במהלך הבדיקה, השוטר ישים לב, האם נודף מהנהג ריח של אלכוהול, או האם הנהג מבין את ההוראות, ואת העמידה של הנהג- האם היא יציבה. המטלות הנדרשות מהנהג בבדיקה הן פשוטות: לקרב אצבע לאף, וללכת על קו האמצע. אך מי שנוהג בשכרות, לא יבצע את המטלות כמו שצריך, אלא בזיגזג. אם השוטר יתרשם שיש חשד לנהיגה בשכרות, אזי השוטר יבצע את "בדיקת ינשוף".

בדיקת ינשוף- את הבדיקה מבצעים על ידי כך שהנהג נושף לתוך מכשיר. אם ריכוז האלכוהול באוויר הינו מעל 290 מיקרוגרם בליטר, אזי השוטר יכול להאשים נהג בשכרות. לפני הבדיקה, ייאלץ הנהג לנוח כרבע שעה. במהלך המוחה, הנהג לא יוכל לעשן, או לשתות, ואף לא להקיא. במהלך הבדיקה הנהג נושף לתוך המכשיר פעמיים, עם הפרש של דקה בין נשיפה לנשיפה.

לעיתים, יבצע השוטר בדיקת דם לנהג, בתנאי מרפאה. אם הנהג מסרב לבדיקת הדם, אזי הנהג יואשם באופן מידי בנהיגה בשכרות.

כדי לבדוק נהג האם נהג תחת השפעת סם, יצטרך השוטר לבצע לנהג בדיקת מעבדה: בדיקת דם, או בדיקת שתן.